14.11.2013 / redakcia, 145   25  

EuroNCAP: Päť hviezdičiek pribúda

NAJNOVŠIE VÝSLEDKY   Prinášame vám veľký prehľad výsledkov testov podľa aktuálnej metodiky Euro NCAP. Ktoré autá získali päť hviezdičiek a ktoré skôr sklamali?

Testy Euro NCAP sú nezávislým meradlom bezpečnosti moderných automobilov. V roku 2010 sa v Euro NCAP rozhodli výrazne sprísniť metodiku. Detailom ohľadom hodnotenia bezpečnosti sme sa venovali v samostatnom článku. Zmeny neboli posledné, pre rok 2012 nasledovala opäť nová séria požiadaviek na zisk vysokého hodnotenia. Automobilky však so stále tvrdšími testami držia krok, preto Euro NCAP plánuje ďalšie postupné zmeny.

Dobré výsledky z roku 2011 pripravili pôdu pre sprísnenie testov

Agentúra Euro NCAP počas minulého roku otestovala množstvo automobilov. Väčšina z nich získala maximálne možné ohodnotenie piatimi hviezdičkami. Z tohto dôvodu sú od roku 2012 podmienky opäť tvrdšie. Pre zisk maximálneho hodnotenia museli v roku 2012 získať autá minimálne 60 % bodov v ochrane chodcov (predtým minimálne 40%).

Bezpečnostné testy EuroNCAP budú mať opäť prísnejšie podmienky 25 fotografií v galérii Bezpečnostné testy EuroNCAP budú mať opäť prísnejšie podmienky

V prvej vlne testov sa vyznamenalo viacero automobilov. Volvo V60 si odnieslo stopercentné hodnotenie bezpečnostných systémov, Peugeot 508 a Citroën DS4 dosiahli výborné hodnotenie 97 %. Ford Focus prekvapil ochranou chodcov (72 %) a v skupine sa nenechal zahanbiť ani elektromobil Nissan Leaf s výbornými priemernými výsledkami.

Ford Ranger je v oblasti bezpečnosti príjemným prekvapením 25 fotografií v galérii Ford Ranger je v oblasti bezpečnosti príjemným prekvapením

Pokračovanie článku pod reklamou videoreklama

Nasledujúca skupina testov preverila dvanásť automobilov. Najväčším prekvapením boli výborné výsledky pickupu Ford Ranger, ktorý sa vyznamenal v troch hlavných kategóriách. Najhoršími zástupcami skupiny boli tri americké automobily z koncernu Chrysler, ktoré v rámci spolupráce prevzal Fiat. Lancia Voyager získala ako jediná štyri hviezdičky.

Pokračovanie článku nižšie

Náročnejšie skúšky, no viac päťhviezdičkových modelov

Sériu tvrdších testov v roku 2012 otvorilo Euro NCAP dvomi autami. Nižšia účasť však priniesla aj prvé veľké prekvapenie: kompaktné SUV Jeep Compass získalo len dve hviezdičky, teda ešte o jednu menej než dlhodobo najslabšia Dacia Duster. Compass zradila hlavne kategória ochrany chodcov, kde zaznamenal iba 23 % maximálnych možných bodov. Druhým testovaným autom bol nový Civic, s plným päťhviezdičkovým zásahom.

Hneď v prvej sérii testov v roku 2012 prišlo nepríjemné prekvapenie v podaní Jeepu Compass: iba dve hviezdičky 25 fotografií v galérii Hneď v prvej sérii testov v roku 2012 prišlo nepríjemné prekvapenie v podaní Jeepu Compass: iba dve hviezdičky

Na konci mája Euro NCAP zverejnilo výsledky ďalších štyroch testovaných vozidiel. Proti stene sa postavilo BMW radu 3, Hyundai i30, Mazda CX-5 a Peugeot 208. Výsledky sú veľmi vyrovnané až na vyčnievajúcu ochranu chodcov BMW a horšie celkové hodnotenie Peugeotu 208, ktorý dostal plný počet hviezdičiek iba s odretými ušami.

Šesť nových modelov sa podrobilo devastačnému testovaniu Euro NCAP v záujme pospolitého prospechu aj koncom augusta. Rieku Styx prebrodilo Audi A3, Ford B-MAX, Isuzu D-Max, Kia Cee’d, Renault Clio a Volvo V40. Medzi testovanými autami sa nachádzalo niekoľko ostro sledovaných modelov.

Napríklad Ford B-MAX sledujú odborníci pre chýbajúci B-stĺpik v konvenčnej podobe. Isuzu D-Max ako skoro exotická značka prichádza do hľadáčika automaticky a Volvo V40 mnohé sľubuje vďaka inovatívnemu airbagu pre zrazených chodcov. Posledný menovaný sa skutočne aj vyznamenal a zaknihoval najlepší výsledok v histórii Euro NCAP. Parádne si počínalo aj nové Clio a ostatní taktiež nesklamali, hanbou nie sú ani štyri hviezdy Isuzu.

Bezpečnostným skúškam podrobila agentúra EuroNCAP aj novú Škodu Rapid 25 fotografií v galérii Bezpečnostným skúškam podrobila agentúra EuroNCAP aj novú Škodu Rapid

Na prelome novembra a decembra ukončilo nárazovú sezónu 2012 pätnásť automobilov. Ocitli sa medzi nimi aj dôležité modely ako siedma generácia Volkswagenu Golf či český liftback Škoda Rapid. Séria testov bola dobrým dôkazom o stále sa zlepšujúcej bezpečnosti. Okrem Dacie Lodgy totiž všetci zástupcovia série získali päť hviezdičiek.

Nová éra

Doterajšie testy v roku 2013 však naznačili, že Euro NCAP nerozdáva hviezdičky len tak. Prvá štvoritá dávka, v ktorej sa ocitla nová Škoda Octavia, Toyota Auris, RAV4 a Renault Zoe, sa ešte zaobišla bez zaváhaní. Ďalšie kolá však už neboli také hviezdne.

Najprv si zahral sólo Mercedes Citan, ktorý dosiahol iba trojhviezdičkové hodnotenie a v najnovšom vydaní zo štyroch testovaných vozidiel na plný počet hviezdičiek siahli iba dve: Chevrolet Trax a Renault Captur. Nissan Evalia zaknihoval tri hviezdy a relatívne dobre obstála Dacia Sandero so štyrmi hviezdami, čo je pre rumunskú značku doterajšie maximum. Bilancia roka 2013 je zatiaľ taká, že z deviatich pokusov máme šesť plných zásahov, jeden štvorhviezdičkový model a dvoch trojkárov.

Na konci leta 2013 pribudlo ďalších päť obetí. Tri nové modely, Lexus IS, Mazda6 a Toyota Corolla, si pripísali plný počet hviezdičiek. Dvaja zástupcovia segmentu najmenších automobilov mierne zaváhali a odchádzajú so štyrmi hviezdami.

Jesennú sezónu otvorilo Euro NCAP dvojicou testov. Kia Carens získala podľa očakávaní plný počet hviezdičiek, no senzáciu spôsobil Qoros 3 Sedan, ktorý odišiel tiež s plným počtom. Navyše bodovým ziskom sa v rámci hodnotení za rok 2013 dostal priamo na prvé miesto. S piatimi hviezdičkami odišli aj štyria účastníci októbrových skúšok. Výborný výsledok dosiahlo najmä Suzuki SX4 S-Cross.

Suzuki SX4 S-Cross dosiahlo výborné výsledky 25 fotografií v galérii Suzuki SX4 S-Cross dosiahlo výborné výsledky

 

Kompletný prehľad hodnotený modelov za posledné roky si môžete prezrieť nižšie.


Miniautá a malé autá

Hyundai ix20 25 fotografií v galérii Hyundai ix20

Kliknite pre zobrazenie tabuliek s kompletnými výsledkami danej kategórie

Nižšia stredná trieda

Chevrolet Cruze 25 fotografií v galérii Chevrolet Cruze

Kliknite pre zobrazenie tabuliek s kompletnými výsledkami danej kategórie

Stredná trieda

Jaguar XF 25 fotografií v galérii Jaguar XF

Kliknite pre zobrazenie tabuliek s kompletnými výsledkami danej kategórie

Vyššia stredná a luxusná trieda

Infinity FX 25 fotografií v galérii Infinity FX

Kliknite pre zobrazenie tabuliek s kompletnými výsledkami danej kategórie

Vany a MPV

Opel Meriva 25 fotografií v galérii Opel Meriva

Kliknite pre zobrazenie tabuliek s kompletnými výsledkami danej kategórie

Terénne autá a SUV

VW Amarok 25 fotografií v galérii VW Amarok

Kliknite pre zobrazenie tabuliek s kompletnými výsledkami danej kategórie

NAJNOVŠIE Z RUBRIKY

Štyri miliardy eur na dopravné projekty do roku 2020

KDH chce zmeniť pokuty za neplatnú STK a EK

Majitelia vozidiel môžu dostať automaticky pokutu 332 eur, ak ich vozidlo nemá platnú technickú a emisnú kontrolu (STK a EK).

včera 10:30 KDH chce zmeniť pokuty za neplatnú STK a EK

Marec potvrdil trend rastu počtu registrácií

REGISTRÁCIE V marci sa znova zvýšil počet predaných vozidiel, najvýraznejší vzostup zaznamenali kategórie M1 a N1...

včera 07:00 Marec potvrdil trend rastu počtu registrácií

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×