05.03.2013 / Marián Balog 2   23  

Rolls-Royce Wraith: Šprintujúci prízrak

ŽENEVA        Rolls-Royce predstavuje nový model Wraith. Je najšportovejším a najvýkonnejším automobilom v storočnej histórii tradičnej britskej značky.

Aj keď naháňanie sa za výkonom nie je pre Rolls-Royce z hľadiska firemnej filozofie podstatné, rád sa pochváli novým Wraithom, ktorý má najsilnejší motor v histórii. A tiež je najrýchlejším šprintérom so soškou Spirit of Ecstasy.

Takéto tvary soška Spirit of Ecstasy za svojim chrbtom ešte nemala 23 fotografií v galérii Takéto tvary soška Spirit of Ecstasy za svojim chrbtom ešte nemala

Rolls-Royce Wraith stojí na základe modelu Ghost, ktorý sme si vo verzii s predĺženým rázvorom mali možnosť nedávno vyskúšať. Nejde teda o úplne nové auto a keď sa na Wraith pozriete spredu, vidíte Ghost. Pozorné oko si však všimne, že tieto dve tváre nie sú celkom rovnaké. Iná je dolná sekcia nárazníka, inak je uložená maska chladiča, dokonca aj soška polonahej slečny je posunutá dopredu a naklonená o päť stupňov.

Rolls-Royce Wraith 23 Rolls-Royce Wraith Rolls-Royce Wraith 23 Rolls-Royce Wraith
Fastback Wraith je momentálne najmenším modelom značky, no zároveň najsilnejším

Ďalej podoba s Ghostom pokračuje, no vzápätí skončí už pri A-stĺpikoch. Wraith je najšportovejším modelom značky. Dostal teda dvojdverovú karosériu typu fastback, postavenú na skrátenej platforme svojho darcu Ghosta. Rozdiel vo vzdialenosti osí prednej a zadnej nápravy je 183 milimetrov, Wraith má aj zvýšený rozchod zadných kolies o 24 milimetrov. Takisto strecha musela klesnúť nižšie o 50 milimetrov.

Vozili sme sa na Rolls-Royce Ghost Extended Wheelbase. Aký je, sa dočítate v článku Rolls-Royce Ghost: Jeden deň v nebi.

Pokračovanie článku nižšie

Podľa dobrých mravov značky sa dvere otvárajú proti smeru jazdy, majú bezrámové okná a bočná línia je oslobodená od B-stĺpika. Vzadu tiež jasne badať príbuzenstvo s Ghostom, no svojský charakter zabezpečuje práve klesanie strechy. Batožinový priestor má kapacitu 470 litrov, čo je o 20 litrov menej než má Ghost.

Najadekvátnejší v histórii

Slávna definícia výkonu automobilov Rolls-Royce dostáva nový rozmer. Ak bolo kedysi v kolónke výkonu slovíčko „adekvátny“, v prípade modelu Wraith by tam malo byť „najadekvátnejší“. Wraith má najsilnejší motor v histórii značky. Známy dvanásťvalcový agregát používaný aj pod kapotou Ghostov má namiesto 419 kW (570 k) výkon až 465 kW (632 k) a krútiaci moment 800 Nm (+20 Nm).

Pod kapotou sa nachádza motor V12 s objemom 6,6 litra a dvomi turbodúchadlami 23 fotografií v galérii Pod kapotou sa nachádza motor V12 s objemom 6,6 litra a dvomi turbodúchadlami

Maximálna rýchlosť je stále limitovaná na 250 km/h, no narastené svaly sa prejavia napríklad pri šprinte na stovku z miesta. Kým Ghost na to potrebuje 4,9 sekundy, rovnako ťažký Wraith ho zvláda za 4,6 sekundy. Priemernú spotrebu udáva výrobca na úrovni štrnástich litrov, čo je o necelý polliter viac než oficiálne konzumuje Ghost so štandardným rázvorom.

TIP: Rolls-Royce: Fenomén storočia automobilu

Podvozok je s úpravami prevzatý z modelu Ghost a pozostáva z dvojitých závesov vpredu a multilinku vzadu. Samozrejmosťou je vzduchové pruženie na všetkých kolesách, ktoré mimoriadne citlivo prispôsobuje svoju charakteristiku aktuálnym podmienkam.

Hviezdy pre hviezdy

Vo vnútri zostal základ z Ghosta nezmenený, no samozrejme zadná sekcia je nová a Wraith dostal niektoré prvky, ktoré boli doteraz určené pre Phantom. Novinkou je napríklad stropné čalúnenie pripomínajúce hviezdu oblohu. Za zmienku stojí, že pozostáva z 1 340 svetielok z optických vláken, ktoré boli do stropu votkané ručne. Nové sú aj obklady dverí a ďalšie detaily ako hrubší veniec volantu.

Nad hlavou hviezdy, za volantom sú hviezdy 23 fotografií v galérii Nad hlavou hviezdy, za volantom sú hviezdy

Novinkou je aj soška Spirit of Ecstasy zobrazujúca sa na displeji pri štartovaní a takisto jej vyobrazenie na otočnom ovládači na stredovej konzole. To sú však len estetické modifikácie. Podstatnejšie je to, že Wraith prináša aj funkčné novinky. Otočný ovládač slúži zároveň aj ako touchpad, ktorý reaguje podobne ako displeje smartfónov. Rozoznáva písmená aj viacdotykové pohyby.

Dotyková plocha na kruhovom ovládači je novinkou 23 fotografií v galérii Dotyková plocha na kruhovom ovládači je novinkou

Wraith dostal navyše aj vyspelé hlasové ovládanie. Vodič dokáže pomocou hlasu aktivovať navigáciu, ovládať audio systém a telefón, ale môže aj diktovať textové správy či emaily. Audio systém je vybavený osemnástimi reproduktormi, má výkon 1 300 W a disponuje úložnou kapacitou 20,5 GB.

Vzadu sa sťažovať isto nikto nebude 23 fotografií v galérii Vzadu sa sťažovať isto nikto nebude

Technologickou lahôdkou je prevodovka, ktorá spolupracuje s navigačným systémom. Podľa charakteru trasy a jazdného štýlu vodiča prevodovka dokáže vhodnejšie reagovať. Napríklad ubratie plynu nemusí vždy znamenať, že vodič očakáva preradenie na vyšší rýchlostný stupeň. V sekcii zákrut to môže znamenať, že potreboval ubrať iba aby bezpečne prešiel rýchlymi zákrutami, ale žiada si podržať nižší stupeň. Systém SAT (Satellite Aided Transmission) tak čiastočne supluje možnosť manuálneho radenia.

Po rokoch...

Rolls-Royce použil názov Wraith po prvýkrát v roku 1938. Prízrak sa teda znovu objavuje po troch štvrtinách storočia. No medzitým ešte britský výrobca používal označenie Silver Wraith, ktoré zmizlo v roku 1980. Nový Wraith by sa mal k prvým zákazníkom dostať v druhej polovici roka 2013.

NAJNOVŠIE Z RUBRIKY

Citroën odhalil súrodenca Peugeotu 2008

Mercedes skombinoval SUV a kupé

PEKING   Stuttgartský koncept s výstižným názvom poukazuje na konkurenta pre BMW X6. Jeho výroba by mala prebiehať v Severnej Amerike.

včera 16:14 Mercedes skombinoval SUV a kupé

Nissan Lannia: Koncept pre mladých

PEKING    Na pôde čínskej metropoly odhalila automobilka Nissan ďalší koncept s dynamickými krivkami z pera tamojších dizajnérov. Zameraný...

včera 15:28 Nissan Lannia: Koncept pre mladých

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×